Svetový deň IBD, 19.5.2023

Crohnova choroba a ulcerózna kolitída patria medzi nešpecifické chronické ochorenia tráviaceho traktu (Inflamatory Bowel Disease – IBD). IBD postihujú prevažne ľudí v produktívnom veku. Títo pacienti zápasia s hnačkami, bolesťami, únavou i teplotami, pričom sa u nich striedajú obdobia bez príznakov, teda remisie, a obdobia relapsu, keď pociťujú ťažkosti. Pri príležitosti Svetového dňa IBD je cieľom Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti zvýšiť povedomie o týchto ochoreniach, podporiť viac ako desať miliónov ľudí na celom svete, ktorí žijú s IBD a apelovať na verejné inštitúcie, aby podnikli kroky na boj s týmito ochoreniami.

Diagnostika Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy je veľmi náročná. Kľúčovým vyšetrením je kolonoskopia. Pacienti s IBD sú odkázaní na časté diagnostické a terapeutické intervenčné kolonoskopie, ktoré sú najmä v ich prípadoch mimoriadne bolestivé, keďže ich črevá sú zápalovými ochoreniami a operáciami zmenené. Ak chcú títo pacienti bezbolestné kolonoskopické vyšetrenie, na Slovensku si zaň musia priplácať. Slovenská gastroenterologická spoločnosť preto s pacientskymi organizáciami už roky volá po bezbolestnej kolonoskopii hradenej z verejného zdravotného poistenia.

Dodnes nie je úplne jasné, čo presne nešpecifické zápalové ochorenia čriev spôsobuje. Pre mnohých sú príznaky spájané s týmito ochoreniami veľmi obmedzujúce a negatívne vplývajú na celkovú kvalitu života. Preto sa aj v rámci pacientskej organizácie z pokrokov v medicíne mimoriadne tešia. V súčasnej dobe však medicína vyspela natoľko, že pacienti s IBD ochoreniami majú šancu na kvalitnejší život. Nové spôsoby liečby zásadne menia životy pacientov, ktorí už nie sú odkázaní na dochádzanie do zdravotníckych zariadení za účelom liečby, ale vedia si liek aplikovať v pohodlí domova, či už podkožne pomocou aplikačného pera alebo vo forme tabletiek. Pacienti tak získavajú nové, veľmi presne účinkujúce a moderné lieky, vďaka ktorým sa drží ochorenie pod kontrolou a môžu viesť omnoho slobodnejší život.