Príhovor prezidenta SGS

V živote prídu chvíle, ktoré sú naladené na stav samoty. V normálnom kolobehu života je to reakcia na dnešný prepínaný životný štýl a zrazu vieme pochopiť pustovnícke chodníky a volanie ticha. Ba dokonca niektorí filozofi stav samoty označujú priestorom, kde sa stávame sami sebe najdôvernejším priateľom. Jedná sa o chvíle, ktoré sú aktívne vyhľadávané na základe určitých okolností. Medicínsky by sme ich mohli nazvať „terapeutické“. Čo je však možno najcennejšie na samote je skutočnosť, že nám ponúkne riešenie našich problémov.

Každá minca má však dve strany. Život prináša aj príkoria a momenty, keď samota bolí. Človek má aj druhé „Ja“, ktoré sa chce spolčiť. Náš rozum je odkázaný na iný rozum. Pri nenaplnení týchto túžob potom samota bolí. Je možné, že v týchto pohnutých chvíľach môže „druhý typ“ samoty sa objavovať častejšie. Je preto dôležité, aby sme sa obrátili na veci, ktoré počas roka bežne nestíhame a v niektorých chvíľach sa nechať unášať múdrou nečinnosťou, umením „ dolce far niente“. Prázdne hodiny totiž robia život znesitelnejším.

Nie nemám zázračné návody na tieto časy, to má málokto a kto ich zaručene má ten musí aj klamať. Jedno, čo sa však dá ponúknuť je aspoň vypočutie si človeka, čo mnohokrát stačí na úľavu sťažujúceho sa. Dôležité je aby sa morálne hodnoty ako je empatia, súdržnosť, solidarita v tomto čase nevytratili z nášho života.

V tomto Veľkonočnom období Vám želám všetko najlepšie a skutočne úprimne sa teším na stretnutie s Vami, keď pominú pre nás tak nezvyčajné, turbulentné časy.

Martin Huorka

Vieme urobiť viac!

Tlačová konferencia SGS na tému „Kedy bude bezbolestná kolonoskopia aj na Slovensku štandardom?“

Slovenská gastroenterologická spoločnosť pokračuje v aktivitách Výzvy Vieme urobiť viac v prevencii kolorektálneho karcinómu (KRCa).

26. októbra sa v Bratislave konala tlačová konferencia, ktorá upozornila na bariéry úspešného skríningu KRCa. Na základe najnovšieho sociologického prieskumu agentúry Nielsen Admosphere zo septembra 2021 sú najčastejším dôvodom, prečo ľudia odmietajú preventívne kolonoskopické vyšetrenie obavy z bolesti (27,3 %) a diskomfortu (38,8 %). Ak by táto bola na Slovensku dostupná, svoje rozhodnutie by zmenilo až 62,8 % pacientov. Tým by sa zvýšila účasť na skríningových programoch až o 21% populácie.

Slovenská gastroenterologická spoločnosť preto navrhuje riešenie a to vytvorenie nového výkonu 93k - podanie analgosedácie počas kolonoskopického vyšetrenia v Katalógu zdravotných výkonov na MZSR. Ak bude prijatý, zdravotné poisťovne avizovali, že ho budú uhrádzať. Tým by sa na Slovensku končene zaviedla možnosť bezplatnej bezbolestnej kolonoskopie.

Viac info »

Najbližšie podujatia

Gastrofórum 2023
18.01.2023 - 21.01.2023
Prague Endoscopy Days 2023
26.01.2023 - 28.01.2023
SIDDS 2023
08.04.2023 - 10.04.2023