Kolonoskopia odhalí rakovinu na sto percent

Na nádorové ochorenia čriev by sa podľa odborníkov pri pravidelných preventívnych vyšetreniach nemuselo vôbec umierať.

Kolonoskopia je diagnostické vyšetrenie, ktoré dokáže zachytiť takmer sto percent prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka vo včasnom a v liečiteľnom stave. Navyše, po absolvovaní kolonoskopie má pacient istotu desiatich rokov života bez tohto druhu rakoviny. Mnohí pacienti odmietajú absolvovať kolonoskopické vyšetrenie zo strachu z bolesti a nepríjemných pocitov. Za bezbolestné kolonoskopické vyšetrenie si pacienti na Slovensku musia priplatiť 50 eur, vo svete je to pritom štandardom.

V úmrtnosti mužov vedieme

Napriek výraznému pokroku v diagnostike a liečbe kolorektálneho karcinómu toto ochorenie naďalej predstavuje veľmi vážny spoločenský a medicínsky problém. Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka v Európe, v úmrtnosti mužov je dokonca na čele rebríčka. „Kolorektálny karcinóm je rakovina, ktorej sa dá pomocou preventívnych opatrení vyhnúť takmer na sto percent,“ konštatuje docent Martin Huorka, prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. Na nádorové ochorenia čriev by sa podľa neho pri pravidelných preventívnych vyšetreniach nemuselo vôbec umierať.

Z polypov rakovina

Kolorektálny karcinóm vzniká vo väčšine prípadov transformáciou z polypu sliznice konečníka alebo hrubého čreva. „Trvá niekoľko rokov, kým sa polyp premení na zhubný nádor, a preto môžu byť pri kolonoskopii včas uskutočnené účinné opatrenia, napríklad endoskopické odstránenie polypov,“ hovorí MUDr. Boris Pekárek, primár gastroenterologického oddelenia Národného onkologického ústavu. Kolonoskopické vyšetrenie totiž nie je iba diagnostickou metódou. V prípade nálezu polypu ho dokáže lekár vo väčšine prípadov počas vyšetrenia priamo odstrániť. Tento zákrok sa nazýva endoskopická polypektómia a prispieva k zníženiu výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka, ako aj k zníženiu úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka.

Desať rokov istoty

Pri negatívnom náleze znamená preventívna kolonoskopia až 10 rokov života bez potreby iných vyšetrení. S veľmi vysokou pravdepodobnosťou sa u pacienta v tomto období nevyvinie pokročilá rakovina hrubého čreva alebo konečníka. „Kolonoskopia je naše najspoľahlivejšie vyšetrenie nielen na vylúčenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, súčasne prináša aj výhodu odstránenia predrakovinových štádií,“ dodáva Pekárek.

Skríning pacient odmieta

Gastroenterológovia vítajú zavedenie takzvaného pozývacieho skríningu, ale upozorňujú, že ide o komplexný proces, v ktorom musia spolupracovať štát, odborné inštitúcie, poisťovne a najmä pacient. „Skríning nemá význam, ak pacient odmieta absolvovať následné kolonoskopické vyšetrenie zo strachu z bolesti. Dôležité je preto nielen komunikovať s pacientmi o význame kolonoskopického vyšetrenia, ale aj zabezpečiť, aby mu bolo toto vyšetrenie umožnené absolvovať bezbolestne, a teda komfortne, tak ako je štandardom vo svete,“ hovorí profesor Tibor Hlavatý, vedecký sekretár Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.

Kolonoskopia odhalí rakovinu na sto percent

Napriek tomu, že preventívna kolonoskopia je veľmi efektívnou prevenciou rakoviny, v očiach pacientov vyvoláva vyšetrenie obavy. Podľa prieskumu agentúry Nielsen/Admosphere zo septembra 2021, 27,3 % opýtaných odkladá vyšetrenie kvôli obavám z bolestivosti vyšetrenia a až 38,8 % kvôli obavám z nepríjemného zážitku z vyšetrenia. O skríningovej kolonoskopii uvažuje 36,2 % respondentov, 11,5 % ju už absolvovalo a 52,3 % o vyšetrení neuvažuje. V prípade, že by bola dostupná analgosedácia 62,8 % respondentov by sa jednoduchšie rozhodlo pre kolonoskopiu. Ak by bola dostupná celková anestézia, pre kolonoskopiu by sa ľahšie rozhodlo 56,5 % respondentov.

Bezbolestná kolonoskopia na dosah Gastroenterologická spoločnosť sa pritom už dlho snaží zabezpečiť dostupnosť bezbolestnej kolonoskopie pre každého pacienta. „V súčasnosti je možné absolvovať kolonoskopiu bezbolestne iba na vlastné náklady. Pacient si musí priplatiť približne 50 eur za takzvanú analgosedáciu, teda podanie utlmujúcich injekcií so sedatívom a silným analgetikom,“ dodáva profesor Hlavatý. Analgosedácia podľa neho stále nie je hradená z verejného zdravotného poistenia, pretože pre ňu neexistuje kód v katalógu výkonov a podobný výkon poisťovne pre kolonoskopiu neuznávajú. Po diskusii s ministerstvom zdravotníctva špecialisti navrhli nový kód pre výkon bezbolestnej kolonoskopie. „Aktuálne čakáme na schválenie tohto výkonu. Poisťovne nám už avizovali, že len čo bude kodifikovaný nový výkon, sú pripravené uhrádzať analgosedáciu pri kolonoskopii, čím by sa konečne zabezpečila jej dostupnosť,“ spresňuje profesor Hlavatý.